رژیم های لاغری در دوران شیردهی

به گزارش دنیای ویدئو، یک متخصص رژیم و تغذیه گفت: شیر دهی تا حدی در فرایند کاهش وزن مادر تاثیر گذار است.

رژیم های لاغری در دوران شیردهی

نرگس جوزدانی متخصص رژیم و تغذیه در گفت وگو با خبرنگاردرخصوص رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری اظهار کرد: بیشتر خانم ها بعد از بارداری تمایل بسیار زیادی برای رسیدن به وزن قبل از دوران بارداری شان دارند و به گرفتن رژیم های لاغری در دوران شیردهی اقدام می نمایند. این درحالی است که خود شیر دهی تا حدی در فرایند کاهش وزن مادر تاثیر گذار است، زیرا در طول روز مادران به هنگام شیردهی تا 700 کالری انرژی می سوزانند؛ بنابراین اگر مادری برنامه غذایی مناسبی داشته باشد خود شیردهی منجر به کاهش وزن خواهد شد.

او اضافه کرد: رژیم در دوران بارداری و حتی شیردهی مشکل خاصی را برای مادر به همراه نخواهد داشت، در بعضی موارد ممکن است مادر در زمان بارداری کمبود وزن داشته باشد که باید با رعایت یک رژیم غذایی مناسب این کمبود وزن را جبران کند تا مادر با وزن طبیعی و نرمال بتواند بارداری بدون دردسری را داشته باشد.

جوزدانی بیان نمود: بعضی از خانم های باردار اضافه وزن بالایی دارند که برای پیشگیری از خطرات احتمالی که ممکن است به علت اضافه وزن برای جنین رخ دهد داشتن یک رژیم غذایی مناسب زیر نظر پزشک متخصص در این دوران توصیه می گردد؛ بنابراین در دوران بارداری هم باید وزن کنترل گردد.

این متخصص رژیم و تغذیه گفت: داشتن یک رژیم غذایی مناسب در دوران شیردهی حتی برای کاهش وزن از همان ابتدای شیردهی مسئله ای را برای مادر به همراه نخواهد داشت، اما در بیشتر مواقع آغاز یک رژیم به خصوص برای لاغری دو ماه بعد از زایمان توصیه می گردد. به صورت کلی یک رژیم غذایی مناسب بر کیفیت و کمیت شیرمادر به شدت تاثیر گذار خواهد بود.

او ادامه داد: در دوران شیردهی زمانی که مادر رژیم می گیرد انتظار می رود تا 6 ماهگی نوزاد مادر 2 کیلو کاهش وزن داشته باشد، اما این اندازه کاهش وزن زمانی که کودک از غذ های کمکی برای وزن گیری استفاده می نماید افزایش می یابد.

او گفت: برترین رژیمی که مادر می تواند در دوران شیردهی داشته باشد و کیفیت شیرهم افزایش یابد این است که از همه منابع غذایی استفاده کند.

او بیان نمود:در زمان شیردهی به علت اینکه تنها منبع تغذیه ای نوزاد شیرمادر است بنابراین مادر از مصرف بعضی مواد غذایی در دوران شیردهی ازقبیل لبنیات، حبوبات و گوشت گاو منع می گردد، زیرا مصرف این مواد سبب بروز دل درد در نوزاد خواد شد و غذا های غیرنفاخ جوجه و ماهی جایگزین خواهد شد، اما بعد از 2 ماه بسته به شرایط تغذیه ای کودک رژیم غذایی مادر تغییر خواهد نمود.

جوزدانی توضیح داد: مصرف مایعات قبل و بعد از شیردهی به شدت توصیه می گردد، زیرا با توجه به این که بخش اعظمی از شیر مادر را آب تشکیل می دهد این کار سبب افزایش شیر مادر خواهد شد بعلاوه آرامش مادر و کیفیت خواب مادر در بهبود و کیفیت شیر تاثیر دارد.

او در نهایت یادآور شد: باید همه گروه های غذایی مانند مغز ها، زیتون و روغن زیتون سبزیجات حتما مصرف گردد، کدو و هویج مصرف گردد و حتما پروتئین را در برنامه غذایی تان قرار دهید. درصورت عدم حساسیت نوزاد به تخم مرغ حتما 2 تا 3 ودروز در هفته به مصرف تخم مرغ بپردازند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 604

به "رژیم های لاغری در دوران شیردهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم های لاغری در دوران شیردهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید