سهم صفر بانک ها در خرید اوراق؛ فروش اوراق بدهی دولتی در قله 5 ماهه

به گزارش دنیای ویدئو، تهران (پانا) - در هفته پایانی بهمن ماه دولت توانست با پایین تر آوردن تاریخ سررسید اوراق مقدار قابل توجهی اوراق را به مشتریان خود بفروشد. آنالیز آمارها نشان می دهد این بیشترین مقدار فروش هفتگی اوراق در 5 ماه اخیر بوده است.

سهم صفر بانک ها در خرید اوراق؛ فروش اوراق بدهی دولتی در قله 5 ماهه

به گزارش اقتصادنیوز، خرید اوراق بدهی دولتی در مرحله سی و دوم رکورد کم سابقه ای را ثبت کرد. بخش مهمی از این معاملات را می توان ناشی از رشد پذیره نویسی در معاملات بازار اولیه دانست.

به طور کلی دولت برای تامین کسری بودجه اقدام به فروش اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه به صورت هفتگی می نماید. هر چه دولت در این بازار اوراق بیشتری بفروشد احتمال افزایش تورم از جهت چاپ پول در کشور پایین تر آمده و درنهایت می تواند اثرات مفیدتری را برای جامعه و اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

رکوردزنی فروش اوراق بدهی دولتی در هفته انتهای بهمن

در هفته منتهی به 27 بهمن ماه دولت توانست 6 هزار و 640 میلیارد تومان اوراق را به مشتریان خود بفروشد. این بیشترین مقدار معاملات در این بازار در 5 ماه گذشته بوده است. در این معاملات بانک ها و بورسی ها مشتریان ثابت خرید اوراق بدهی هستند.

در مقطع مذکور نهادهای اقتصادی هیچ اوراقی از دولت خریداری نکردند و نهادهای تامین سرمایه تنها مشتریان در این بازار بودند. در همین رابطه هزار و 110 میلیارد تومان از اوراق پیشنهادی دولت را بورسی ها در بازار اولیه به صورت اوراق اقتصادی خریداری نموده و 5 هزار و 500 میلیارد تومان از این اوراق نیز به صورت پذیره نویسی در این بازار به فروش رسید.

این اتفاق می تواند در نتیجه تغییر در سیاست عرضه اوراق اتفاق افتاده باشد. در این بازار در هفته های اخیر اوراق عرضه شده غالبا نرخ سود بالا و تاریخ سررسید پایینی داشتند.

در مرحله سی و دوم در این بازار اوراق اراد 100 عرضه شده که تاریخ سررسید آن دو ساله بوده و نرخ سود آن در سطح 21.4 درصد به ثبت رسیده است. این در حالی است که اوراق دیگر در هفته های اخیر هر چند نرخ سودی بالاتر داشته اما تاریخ سررسید آن ها غالبا سه ساله بوده است.

این اقدام می تواند عامل مهمی برای خرید بالاتراوراق در این بازار بوده باشد.

در نهایت برآورد عملیات این بازار در مجموع مراحل سپری شده در بازار اولیه نشان می دهد از ابتدای سال 1400 تا انتها بهمن ماه امسال تقریبا 75 هزار و 550 میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به مشتریان فروخته شده و دولت توانسته است تا این موعد این مقدار از کسری بودجه خود را به وسیله بازار اولیه تامین کند.

با توجه به آنکه دولت در ابتدای پاییز مجوزی 50 هزار میلیارد تومانی برای خرید اوراق دریافت نموده بود بنابراین هنوز باید 17 هزار و 700 میلیارد تومان اوراق تا انتها سال بفروشد.

به عبارت دیگر هفته ای 4 هزار و 423 میلیارد تومان تا بتواند کسری بودجه دولت را از مسیری غیر تورمی تامین کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 838

به "سهم صفر بانک ها در خرید اوراق؛ فروش اوراق بدهی دولتی در قله 5 ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم صفر بانک ها در خرید اوراق؛ فروش اوراق بدهی دولتی در قله 5 ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید