نشانه هشدار دهنده ابتلا به دیابت در شب

به گزارش دنیای ویدئو، کیفیت پایین خواب یا تغییرات در ریتم شبانه روزی ناشی از کار در شیفت شب، با تغییرات در سطح انسولین مرتبط است. از دیگر نشانه های دیابت نوع 2 می توان به احساس تشنگی مداوم، کاهش وزن، رفتن زیاد به سرویس بهداشتی و حتی تاری دید اشاره نمود.

نشانه هشدار دهنده ابتلا به دیابت در شب

به گزارش بهداشت نیوز، هنگامی که خواب ضعیف ادامه پیدا کند، بدن انسولین کمتری فراوری می نماید، انسولین هورمونی است که به بدن اجازه می دهد از گلوکز (قند) به عنوان انرژی استفاده کند. سطح قند خون به وسیله انسولین تنظیم می گردد بنابراین کاهش انسولین می تواند باعث ابتلا به دیابت نوع 2 گردد.

علاوه بر این، خواب ضعیف در طول شب باعث افزایش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول می گردد. کورتیزول با افزایش سطح قند خون، بهره وری انسولین را تضعیف می نماید و نتیجه آن پمپاژ بیش از حد قند به جریان خون است. قند خون بالا که به هیپرگلیسمی معروف است، نشانه ابتلا به دیابت نوع 2 خواهد بود.

سطوح بالای گلوکز خون می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و در نتیجه آسیب عصبی، بینایی ضعیف یا حتی نابینایی، نارسایی کلیه، بیماری قلبی و سکته را به همراه داشته باشد.

نتایج مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت با خواب کمتر، مقاومت به انسولین بالاتری دارند بنابراین در مدیریت بیماری مشکل بیشتری خواهند داشت.

دکتر کریستن کناتسون، نویسنده اصلی مطالعه گفت: افرادی که در کنترل سطح گلوکز خون خود مشکل دارند، بیشتر در معرض خطر عوارض آن هستند و کیفیت زندگی و امید به زندگی آنها کاهش می یابد.

این مطالعه طول مدت و کیفیت خواب در بیماران دیابتی را آنالیز کرد. شرکت کنندگان بعلاوه گزارش کردند که آیا از اختلالات خواب مانند آپنه خواب، خروپف یا بی خوابی رنج می بردند یا خیر.

نتایج نشان داد که افراد دیابتی با خواب ضعیف 82 درصد مقاومت به انسولین بالاتری نسبت به افرادی دیابتی با خواب طبیعی داشتند.

دکتر ناتسون گفت: برای افراد مبتلا به دیابت با سابقه قبلی، افزودن یک مداخله درمانی خواب، چه درمان آپنه خواب یا درمان بی خوابی، ممکن است یاری بیشتری برای کنترل بیماری باشد. بهبود خواب یک مداخله قدرتمند است و می تواند به مقدار داروهای رایج برای دیابت نوع 2 موثر باشد.

پروفسور ایو ون کوتر، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این مورد نشان می دهد که بهبود کیفیت خواب در بیماران دیابتی تاثیر مفید مشابه رایج ترین داروهای ضد دیابت دارد.

دیابت در ایالات متحده غالب و در سراسر دنیا به سرعت در حال افزایش است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ایالات متحده (CDC)، در سال 2015 بیش از 100 میلیون بزرگسال آمریکایی از دیابت یا پیش دیابت رنج می بردند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1402 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 1068

به "نشانه هشدار دهنده ابتلا به دیابت در شب" امتیاز دهید

1 کاربر به "نشانه هشدار دهنده ابتلا به دیابت در شب" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه هشدار دهنده ابتلا به دیابت در شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید