نکاتی پیرامون شیردهی بعد از سزارین

به گزارش دنیای ویدئو، سزارین چه برنامه ریزی شده باشد یا بطور سزارین اضطراری انجام شود، بر نحوه شیردهی بعد از سزارین تاثیر می گذارد. البته، بدان معنا نیست که شما نمی توانید یا نباید پس از سزارین شیر بدهید. برای آشنایی با نحوه شیردهی بعد از سزارین و نکات موثر برای موفقیت در شیردهی با ما همراه باشید.

نکاتی پیرامون شیردهی بعد از سزارین

چگونگی تاثیر سزارین بر شیردهی

با آگاهی از چالش های شیردهی پس از سزارین، می توانید خود را برای رویایی با آن ها آماده کنید. در اینجا برخی از تاثیرات سزارین بر شیردهی اشاره می کنیم:

سزارین آغاز شیردهی را به تاخیر می اندازد. بسته به نوع بیهوشی که برای جراحی خود دریافت می کنید، شما و نوزادتان پس از عمل حالت خواب آلودگی دارید. اگر بیهوشی عمومی شده باشید، تا پیش از به هوش آمدن قادر به شیردهی نیستید. اگر از بیهوشی اپیدورال، اسپاینال یا نخاعی استفاده کرده باشید، در حالی که هنوز در اتاق عمل یا اتاق ریکاوری هستید، می توانید به نوزاد شیر بدهید.

درد ناشی از عمل باعث بروز ناراحتی در هنگام شیردهی می شود. درد در ناحیه ساق پا و رحم پس از جراحی، شیردهی را مشکل می کند. شیردهی به پهلو و در موقعیت فوتبالی (در این حالت نوزاد زیر بازوی شما در کنارتان دراز می کشد و با همان دست از پشت او حمایت می شود. می توانید با دست چپ سر و گردن نوزاد را کمی بالاتر بیاورید)، انتخاب مناسبی برای شما هستند تا بدنتان بهبود یابد. اگر می خواهید در حالت نشسته به نوزاد شیر بدهید، می توانید یک بالش بر روی محل بخیه خود قرار دهید تا از آن حفاظت کند. در ابتدا ممکن است شیردهی سخت باشد، اما با گذشت زمان و درمان بخیه ها، به مراتب آسان تر می شود.

دارو های مسکن ممکن است باعث خواب آلودگی شما و نوزادتان شوند. مصرف دارو های مسکن پس از عمل سزارین الزامی است. زیرا در صورت داشتن درد نمی توانید با آسودگی به نوزاد خود شیر دهید. برخی دارو ها در هنگام شیردهی ایمن هستند، بنابراین مطمئن شوید که پزشکتان از شیردهی شما آگاه است و داروهای مناسبی برای شما تجویز می کند. ممکن است برخی دارو ها از شیر مادر عبور کنند و به نوزاد برسند و او را خواب آلود کنند. خواب آلودگی ناشی از دارو های مسکن برای کودک شما مضر نیست، اما شیر دادن به نوزاد خواب آلود کار سختی است.

سزارین موجب تاخیر در تولید شیر می شود. مادرانی که عمل سزارین انجام می دهند، معمولا دیرتر از دیگر مادران آغاز به شیردهی می کنند. دادن شیر به نوزاد در اسرع وقت موجب تحریک تولید شیر می شود. اگر شما و فرزندتان پس از زایمان از هم جدا شوید، فرصتی برای آغاز شیردهی ندارید. در صورتی که بیش از 12 ساعت از نوزاد خود جدا ماندید، با استفاده از پمپ شیردهی یا شیردوش پستان خود را برای تولید شیر تحریک کنید. هر دو تا سه ساعت از پمپ شیردهی استفاده کنید تا زمانی که نوزاد خود را در آغوش می گیرید، شیر کافی داشته باشید.

احساسات مادر پس از سزارین بر روی شیردهی تاثیر می گذارد. اگر جراحی بسیار سختی را پشت سر گذاشته باشید، یا به صورت اضطراری عمل شده باشید در حالی که آمادگی آن را نداشته اید، شرایط جسمانی و احساسی شما بر روی تمایل شما به شیر دادن تاثیر می گذارد. یک سزارین غیر منتظره ممکن است باعث احساس ناراحتی و شکست در شما شود. این احساسات در میان مادران رایج است و شما تنها نیستید. در مورد احساسات خود صحبت کنید و آن ها را بپذیرید. در نظر داشته باشید که تغذیه با شیر مادر به شما کمک می کند که از این شرایط سخت و غمگین عبور کنید.

7 نکته مهم پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارینشیردهی پس از سزارین ممکن است سخت باشد، اما شما می توانید پس از جراحی سزارین به نوزاد خود شیر دهید. در اینجا به 7 نکته مهم پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین اشاره می کنیم.

در اولین فرصت آغاز به شیر دادن کنید. اگر شما بیهوشی اپیدورال یا نخاعی انجام داده باشید، در طول سزارین بیدار هستید و می توانید به محض تولد نوزاد شیردهی را آغاز کنید. در صورت بیهوشی عمومی، پس از به هوش آمدن کامل توانایی شیردهی به نوزاد را پیدا می کنید. اگر مجاز به شیردهی در طول عمل نبودید، با نوزاد تماس پوست با پوست برقرار کنید. سپس، کودک را به روی سینه خود بگذارید. به محض اینکه توانستید با خیال راحت به نوزاد شیر بدهید.

با کمک پرستاران موقعیت مناسب شیردهی را پیدا کنید. هنگام شیردهی از خط بخیه و ناحیه رحم خود با یک بالش نرم محافظت کنید. از آنجایی که پرستاران و مشاوران شیردهی در بیمارستان با مادرانی که سزارین داشته اند کار می کنند، می توانند موقعیت مناسبی که به راحتی بتوانید به نوزاد خود شیر دهید را به شما نشان دهند.

هر یک تا سه ساعت به نوزاد شیر دهید. با وجود درد و خستگی خود، بهتر است به طور مرتب به نوزاد شیر دهید تا در این کار پیروز شوید.

نوزاد را نزد خود نگه دارید. پس از سزارین شما نمی توانید از نوزادتان مراقبت کنید، اما اگر همسر یا مادرتان در بیمارستان نزد شما می ماند، می توانید نوزاد را در اتاق خود نگه دارید.

اگر امکان بودن با نوزادتان را ندارید، از پمپ شیردهی استفاده کنید. پمپ کردن شیر هر دو تا سه ساعت موجب تحریک تولید شیر مادر می شود.

دارو های مسکن خود را مصرف کنید. دارو های مسکن به شما کمک می کند که آرام باشید تا بدن شما بر بهبودی و تولید شیر تمرکز کند.

از زمان استراحت در بیمارستان نهایت استفاده را ببرید. در مقایسه با افرادی که زایمان طبیعی داشته اند، مدت زمان بیشتری در بیمارستان خواهید ماند. در این مدت استراحت کنید تا هر چه زودتر بهبودی خود را به دست آورید. سوالات خود را پیرامون نحوه شیردهی پس از سزارین از پرستاران و مشاوران شیردهی در بیمارستان بپرسید و اطلاعات خود را کامل کنید، به طوری که در هنگام بازگشت به خانه احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید.

سخن آخر اینکه...عمل سزارین موجب بروز مشکلاتی برای شیردهی می شود. درد، خستگی فیزیکی و روحی شیردهی را سخت می کند. اما به این معنا نیست که شیردهی امکان پذیر نیست. زمان کافی به شیردهی اختصاص دهید، از متخصصان پیرامون نحوه شیردهی بعد از سزارین راهنمایی بگیرید و درد خود را با دارو های مسکن کنترل کنید. با بهبودی شما شیردهی آسان تر خواهد شد. اگر نسبت به نحوه شیردهی بعد از سزارین آگاه باشید، می توانید چالش های پیش رو را با پیروزیت پشت سر بگذارید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 679

به "نکاتی پیرامون شیردهی بعد از سزارین" امتیاز دهید

1 کاربر به "نکاتی پیرامون شیردهی بعد از سزارین" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی پیرامون شیردهی بعد از سزارین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید