چرا به تازگی افراد واکسینه شده به کرونا مبتلا می شوند؟

به گزارش دنیای ویدئو، آسوشیتدپرس با اختصاص گزارشی به موج تازه ابتلا به بیماری کووید19 در دنیا، به علل مختلف گستردگی همه گیری تازه و نیز آلوده شدن بسیاری از افراد واکسینه شده به این بیماری پرداخته است.

چرا به تازگی افراد واکسینه شده به کرونا مبتلا می شوند؟

نویسنده گزارش در پاسخ به این پرسش که چرا در موج تازه همه گیری کرونا، شمار زیادی از افراد واکسینه شده نیز به بیماری کووید19 مبتلا می شوند؟ از سویه جهش یافته اومیکرون به عنوان نخستین عامل از عوامل مختلف دخیل در این مسئله نام برده است.

در این گزارش آمده است: سویه اومیکرون از قدرت سرایت بسیار زیاد برخوردار است و می تواند افراد زیادی را به کووید19 مبتلا کند اگر چه شدت بیماریِ حاصل از این سویه ضعیف تر از موارد مشابه در نتیجه ابتلا به سویه های جهش یافته قبلیِ ویروس کرونا است.

شیوع گسترده سویه اومیکرون و افزایش ابتلا به بیماری کووید19 در اثر آلوده شدن به آن بعلاوه با فصل سرما و نیز فرا رسیدن دوره تعطیلات سرانجام سال میلادی در بسیاری از نقاط دنیا همزمان شده است.

لوئیس مانسکی، محقق و ویروس شناس در دانشگاه مینه سوتا می گوید مردم ممکن است به اشتباه فکر نمایند واکسن های کووید19 به طور کامل جلوی آلودگی به ویروس و ابتلا به بیماری را می گیرند؛ در حالی که این فرضیه کاملا اشتباه است.

وی در ادامه تاکید می نماید که واکسن های در دسترس برای مقابله با همه گیری کووید19 عمدتاً برای جلوگیری از مرگ و میر و شدت گرفتن بیماری طراحی شده اند.

نویسنده گزارشِ آسوشیتدپرس با استناد به مطلب بالا تاکید می نماید که واکسن ها همچنان به همین دلیل کار می نمایند؛ به ویژه برای افرادی که دُز های یادآوری دریافت نموده اند.

بر این اساس گفته می گردد که دو دُز واکسن فایزر یا مدرنا به همراه یک دُز واکسن جانسون اند جانسون ایمنی بیشتری در برابر علائم شدید بیماری کووید ناشی از اومیکرون ایجاد می نمایند.

این در حالیست که استفاده از دُزهای ابتدایی واکسن های یاد شده به تنهایی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کوویدِ حاصل از سویه اومیکرون موثر نیستند.

در این میان اما دُزهای یادآوری بویژه در همراهی با واکسن های فایزر و مدرنا سطوح آنتی بادی را برای یاری به دفع عفونت به ویروس افزایش می دهند.

به نظر می رسد که سویه اومیکرون قابلیت تکثیر بسیار بالاتری نسبت به سویه های قبلی ویروس جهش یافته کرونا دارد و اگر افراد آلوده دارای بار ویروسی بالایی باشند احتمال انتقال آن به دیگران به ویژه به افراد واکسینه نشده بسیار بیشتر است.

افراد واکسینه شده که مبتلا به ویروس می شوند به احتمال قوی با علائم خیف تر بیماری روبرو هستند زیرا واکسن ها سبب ایجاد چندین لایه دفاعی در سیستم ایمنی بدن می شوند که عبور از همه آنها برای سویه های جهش یافته ویروس کرونا نظیر اومیکرون بسیار سخت خواهد بود.

با این وجود توصیه های بهداشتی برای ایمن ماندن در برابر ویروس و بیماری کووید19 همچنان مانند قبل است و تغییرات زیادی ننموده است.

پزشکان تاکید دارند که در محیط های سر بسته حتما ماسک بزنید، از حضور در مکان های شلوغ بپرهیزید، واکسن بزنید و دُزهای یادآوری و تقویت نماینده را نباید فراموش کنید.

اگر چه واکسن ها همواره شما را از ابتلا به ویروس کرونا در انواع گونه های جهش یافته اش و نیز بیماری کووید باز نمی دارند اما احتمال زنده ماندن و خروج از بیمارستان در صورت بستری شدن را برایتان بیشتر می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 791

به "چرا به تازگی افراد واکسینه شده به کرونا مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا به تازگی افراد واکسینه شده به کرونا مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید