کار گذاشتن دوربین شفاف و پنهان درون شیشه!

به گزارش دنیای ویدئو، ایسنا نوشت: فناوری شیشه های هوشمند زایس(Zeiss) می تواند یک دوربین شفاف را در وسط یک پنجره یا شیشه خودرو قرار دهد.

کار گذاشتن دوربین شفاف و پنهان درون شیشه!

شرکت آلمانی مشهور زایس سال جاری نیز به نمایشگاه CES می آید تا فناوری شیشه هوشمند چند منظوره خود را به نمایش بگذارد که می تواند محتوای هولوگرافیک و واقعیت افزوده را روی سطح شفاف شیشه برای مواردی مانند نمایشگرهای HUD در خودروها، عناصر کنترل سه بعدی در خانه های هوشمند و حتی ضبط یک ویدیو از وسط یک صفحه شیشه ای ارائه کند.

به نقل از نیواطلس، نمایشگر اچ یو دی(Head-up display) نمایشگری فرانما است که اطلاعات را بدون اینکه بیننده مجبور باشد جایی دیگر را نگاه کند، جلوی دید وی نمایش می دهد. نمایشگرهای HUD در شروع برای هواپیماهای نظامی طراحی شده بودند، ولی هم اکنون در هواپیماهای تجاری، تانک و وسایل دیگر از جمله خودروها نیز استفاده می شوند.

  • فراوری وانت ال90 در قاره آمریکا/ تولد دوباره وانت ایران خودرو آن سوی جهان/ عکس

شرکت زایس اولین بار این خبر را در اوایل سال 2019 خاطرنشان کرد و تا سال گذشته برای استفاده در نمایشگرهای HUD واقعیت افزوده در کابین هواپیما به بلوغ کافی رسید. سپس این شرکت در نمایشگاه IAA Mobility 2023 برنامه های خود را برای حرکت به سمت برنامه های کاربردی این فناوری در خودروها خاطرنشان کرد و اکنون برای فراوری انبوه آن کوشش می نماید.

این فناوری با یک لایه پلیمری نازک محقق شده است که می تواند هر سطح شیشه ای شامل پنجره های ساختمان ها، صفحه های شفاف و پنجره های جانبی وسایل نقلیه را به صفحه ای برای ارتباطات متناسب با تقاضای کاربران تبدیل کند.

این شرکت می گوید که این لایه بیش از 92 درصد شفافیت ارائه می دهد و دارای حسگرهای نوری بسیار دقیق است و عملنمودهای نمایش، تشخیص، روشنایی و فیلتر کردن را ترکیب می نماید.

این فناوری شامل نمایشگرهای روبرویی واقعیت افزوده برای رانندگان خودرو خواهد بود. این می تواند به این معنی باشد که این شیشه هوشمند علاوه بر نمایش اطلاعات و نقشه و مسیر در میدان دید راننده، می تواند محتواهای مختلف از جمله فیلم ها را روی شیشه های جانبی و عقب خودرو نمایش دهد یا شیشه ها را کمی تیره کند یا متون و تصاویر را فقط از داخل یا خارج قابل مشاهده کند.

شرکت زایس بعلاوه به سطوح تازهی از آزادی طراحی اشاره می نماید که راه را برای نمایش هولوگرافیک باز نموده است.

مسلماً جالب ترین جنبه این فناوری، تعبیه یک حسگر پنهان در میان شیشه است. این امر به طور موثر احتیاج به سوراخ کردن یا برش شیشه برای قرار دادن دوربین و حسگر را برطرف می نماید و حتی می تواند به این معنا باشد که دوربین ها با تأثیر حداقلی بر درخشندگی و بازفراوری تصویر در وسط یک نمایشگر قرار گیرند.

زایس می گوید این تنظیمات را می توان برای جمع آوری داده های محیطی، مانند آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش نیز توسعه داد.

سایر امکانات آن عبارتند از سوئیچ های شناور که در آن حرکات یا دستورات صوتی، عناصر کنترل هولوگرافیک را در یک سطح صاف در یک وسیله نقلیه یا خانه هوشمند فعال می نمایند.

بعلاوه این شیشه ها در پنجره ها می توانند روشنایی قابل تنظیم محیط را فراهم نمایند و لایه میکرواپتیک در سطوح شیشه می تواند نور خورشید را جمع آوری کند و آن را به یک سلول خورشیدی مخفی راهنمایی کند تا انرژی فراوری گردد.

با این حال، زایس در پی بازاریابی محصولات نهایی خود نیست، بلکه به عنوان یک ارائه دهنده برای سایر شرکت ها عمل می نماید و آن را در مقیاس صنعتی و در قالب یک لایه شفاف به فراورینمایندگان یا تأمین نمایندگانی که می خواهند محصولات خود را ارتقا دهند، ارائه می نماید.

البته تنها نمونه تا به امروز به نمایش درآمده از این فناوری محدود به تک رنگ بوده است.

اکنون احتمالا نمونه تازه این شرکت در غرفه آن در سالن نمایشگاه CES 2024 که درهای آن از 9 ژانویه به روی عموم باز می گردد، به نمایش درمی آید.

  • تا به امروز رنگ واقعی نپتون و اورانوس را ندیده بودید!/ عکس

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 دی 1402 بروزرسانی: 16 دی 1402 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 1133

به "کار گذاشتن دوربین شفاف و پنهان درون شیشه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار گذاشتن دوربین شفاف و پنهان درون شیشه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید