10 فایده نوشیدن صبحگاهی زنجبیل لیمو

به گزارش دنیای ویدئو، در شرایطی که مصرف زنجبیل و لیمو ترش به صورت جداگانه نیز فواید جالب توجهی را برای سلامت انسان ارائه می نماید، اما ترکیب این دو ماده غذایی هرچه بیشتر شرایط و عملکرد سلول های بدن را بهبود می بخشد.

10 فایده نوشیدن صبحگاهی زنجبیل لیمو

زنجبیل یک گیاه دارویی فوق العاده برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این تا حد زیادی با تراکم بالای آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهاب موجود در این ماده غذایی مرتبط است. قدرت شفابخشی زنجبیل برای قرن ها مورد توجه فرهنگ های مختلف قرار بوده است. زنجبیل از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف مانند پتاسیم، منگنز، مس و منیزیم است.

افزودن لیمو ترش به زنجبیل می توانید سطح جدیدی از فواید را ارائه کند. بر همین اساس، شما می توانید مصرف نوشیدنی زنجبیل لیمو را مد نظر قرار دهید. فواید سلامت نوشیدنی زنجبیل لیمو از تقویت سیستم ایمنی تا یاری به بهبود شرایط دستگاه گوارش و مبارزه با سرطان را شامل می گردد.

در شرایطی که مصرف زنجبیل و لیمو ترش به صورت جداگانه نیز فواید جالب توجهی را برای سلامت انسان ارائه می نماید، اما ترکیب این دو ماده غذایی هرچه بیشتر شرایط و عملکرد سلول های بدن را بهبود می بخشد.

بهبود گوارش

پژوهشگران بر این باورند از آنجایی که زنجبیل و متابولیت های آن در دستگاه گوارش جمع می شوند، بسیاری از فواید آن بر روده متمرکز است.زنجبیل یک محرک گوارشی است، به این معنی که موجب جریان شیره های گوارشی شده و فرایند گوارش غذا را بهبود می بخشد.

مطالعات نشان داده اند که زنجبیل فراوری تریپسین و لیپاز پانکراسی، دو آنزیمی که به ترتیب در گوارش پروتئین و چربی نقش دارند را تحریک می نماید. همچنین، یک مطالعه نشان داد که زنجبیل تحرک معده در شرکت نمایندگان سالم را افزایش می دهد.

همچنین، زنجبیل فراوری شیره های گوارشی مانند اسید هیدروکلریک از معده و صفرا از کبد و کیسه صفرا را تحریک می نماید و از این طریق می تواند به بهبود شرایط گوارش یاری کند. این شرایط، زنجبیل را به یک مکمل مطلوب پس از مصرف یک وعده غذایی نسبتا عظیم تبدیل می نماید.

از نظر درمان اختلالات دستگاه گوارش، زنجبیل برای افرادی که دچار نفخ یا یبوست شده اند، مفید است. مطالعه ای که در نشریه the Journal of the Medical Association of Thailand منتشر شد، نشان داد که زنجبیل می تواند به آرامش روده طی شعله ور شدن سندرم روده تجریک پذیر یاری کند.

مطالعات دیگر به نتایجی مشابه رسیده و معین شد که زنجبیل به تسکین سندرم روده تحریک پذیر در بیش از 53.3 درصد شرکت نمایندگان یاری نموده است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

زنجبیل یک گیاه دارویی فوق العاده برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این تا حد زیادی با تراکم بالای آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهاب موجود در این ماده غذایی مرتبط است. التهاب مزمن استرس زیادی را به سیستم ایمنی بدن واد نموده و توانایی آن برای ارائه عملکرد درست و مبارزه با بیماری را کاهش می دهد.

مولکول های زیست فعال زنجبیل مانند جینجرول به مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن یاری می نمایند که این مولکول های مضر در ابتلا به بیماری قلبی، بیماری های انحطاط عصبی، سرطان و پیری نقش دارند. شما با مصرف زنجبیل به کاهش خطر این بیماری ها به وسیله تقویت سیستم ایمنی بدن خود یاری می کنید.

از سوی دیگر، لیمو ترش سرشار از ویتامین C، یک آنتی اکسیدان طبیعی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. این ماده غذایی از خواص ضد ویروس و ضد باکتری نیز سود می برد.

یاری به کاهش حالت تهوع

قرن هاست که زنان باردار از زنجبیل به منظور یاری به برطرف حالت تهوع و استفراغ استفاده می نمایند و علم نیز اثربخشی آن را تایید نموده است. چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف زنجبیل روشی موثر و بی خطر برای یاری به پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ طی دوران بارداری است.

حتی یک مطالعه نشان داد که زنجبیل می تواند به اندازه دیمن هیدرینات در درمان حالت تهوع و استفراغ طی دوران بارداری موثر عمل نموده و عوارض جانبی کمتری نیز داشته است. همچنین، زنجبیل برای مقابله با حالت تهوع مرتبط با شیمی درمانی توصیه شده است.

لیمو ترش نیز یک درمان محبوب برای بیماری صبحگاهی و حالت تهوع است، زیرا حاوی اسید های خنثی نماینده است که ترکیبات بی کربناتی را شکل داده و به تسکین حالت تهوع یاری می نمایند.

بهبود عملکرد کلیه

زنجبیل و لیمو ترش هر دو به بهبود عملکرد و شرایط کلیه ها یاری می نمایند.

در مطالعاتی با حضور موش های مبتلا به دیابت، زنجبیل به میزان قابل توجهی ظرفیت آنتی اکسیدانی در موش های تغذیه شده با این ماده را افزایش داد. همچنین موش های مبتلا به دیابت که مکمل زنجبیل دریافت نموده بودند به طور قابل توجهی کاهش در نفروپاتی، یک بیماری کلیه که به واسطه آسیب دیدن رگ های خونی کوچبک شکل می گیرد، را تجربه کردند؛ و اگر از جمله افراد مبتلا به سنگ های کلیه هستید، توجه داشته باشید که لیمو ها می توانند به پیشگیری از سنگ های کلیه یاری نمایند. لیمو ترش حاوی سیترات است که به پیشگیری از انباشت کلسیم و تشکیل سنگ در کلیه یاری می نماید.

کاهش التهاب

یکی از فواید چشمگیر نوشیدنی زنجبیل لیمو توانایی آن در کاهش التهاب مزمن در بدن است.

زنجبیل یک ضد التهاب شناخته شده است. این ماده غذایی حاوی ترکیبات ضد التهاب به نام جینجرول است که فراوری اکسید نیتریک را مهار می نمایند. در شرایط عادی، اکسید نیتریک موجب تشکیل رادیکال های آزاد مضر به نام پروکسی نیتریت ها می گردد که موجب التهاب و آسیب سلول ها و اندام ها می شوند.

جینجرول روی گیرنده های وانیلوئیدی که روی پایانه های عصبی حسی ما قرار دارند نیز اثر می گذارد. پژوهشگران دریافتند که زنجبیل می تواند به طور مستقیم بر جهت های درد تاثیرگذار باشد و همچنین التهاب را تسکین دهد که خود موجب درد محسوب می گردد.

آنتی اکسیدان های موجود در لیمو ترش نیز عوامل ضد التهاب قدرتمندی هستند که رادیکال های آزاد را شکار می نمایند. رادیکال های آزاد به طور معمول واکنش التهابی را افزایش می دهند.

محافظت در برابر سرطان

چندین مطالعه پتانسیل ضد سرطانی زنجبیل و نقش آن در مبارزه با سرطان های ریه، پروستات، روده عظیم، پستان، پوست و پانکراس را آنالیز نموده اند. بار دیگر، ترکیب زیست فعال جینجرول که به میزان زیاد در زنجبیل خام وجود دارد تا حدی زیادی در این زمینه نقش دارد.

جینجرول نشان داده است که آثار NF-kB و انواع مختلفی از عوامل دیگر که رشد سلول های سرطانی را تحریک می نمایند، مهار می نماید. مطالعات دیگر نشان داده اند که زنجبیل موجب آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) در سلول های سرطان می گردد.

لیمو ترش و دیگر میوه های خانواده مرکبات نیز توانایی بالقوه خود در کاهش خطر سرطان را نشان داده اند.

بعضی مطالعات نشان داده اند افرادی که مرکبات بیشتری مصرف می نمایند با خطر کمتر ابتلا به سرطان روبرو هستند. پژوهشگران بر این باورند که ترکیبات گیاهی خاص موجود در لیمو مانند لیمونن و نارینژنین می توانند آثار ضد سرطانی داشته باشند.

یاری به کاهش وزن

زنجبیل اغلب در مکمل های چربی سوز استفاده می گردد، زیرا می تواند به تقویت متابولیسم یاری کند. پژوهش ها نشان داده اند که مصرف زنجبیل با مواد غذایی دیگر به افزایش اثر گرمایی آن مواد غذایی یاری می نماید، از این رو، به کالری سوزی بیشتر منجر می گردد.

یک متاآنالیز از مطالعاتی که فواید کاهش وزن زنجبیل را آنالیز نموده بودند، نشان داد که زنجبیل از اثر چشمگیری بر وزن و چربی شکم برخوردار است.

تقویت جذب مواد مغذی

افراد بسیاری همه مواد مغذی موجود در غذا های مصرفی خود را جذب نمی نمایند. در حقیقت، یک فرد عادی چیزی بین 10 تا 90 درصد ویتامین ها و مواد معدنی را از غذای مصرفی خود جذب می نماید. زنجبیل به بهبود عملکرد گوارش و متابولیسم غذا یاری می نماید، از این رو، اگر با دشواری در جذب مواد مغذی روبرو هستید، زنجبیل یک افزودنی خوب به رژیم غذایی است.

ویتامین C در لیمو نیز جذب آهن از گیاهان را تقویت می نماید، از این رو، اگر زنجبیل و لیمو ترش را با مواد غذایی گیاهی مانند چغندر ترکیب کنید، در واقع به بدن در جذب آهن بیشتر از این ماده غذایی یاری خواهید کرد.

یاری به حذف سلولیت

زنجبیل و لیمو ترش به دلیل قابلیت های خود در کاهش سلولیت شناخته شده هستند. زنجبیل و لیمو به پاکسازی و تقویت سیستم لنفاوی یاری می نمایند که سیستم اصلی مسئول فراوری سلولیت در بدن است. از آنجایی که سلولیت یک محصول جانبی ناشی از انسداد سیستم لنفاوی است، بهتر است با تحریک جریان لنفاوی درمان گردد.

زنجبیل و لیمو گزینه های خوبی برای بهبود شرایط و عملکرد سیستم لنفاوی هستند. اسید های موجود در لیمو ترش و ویژگی های گرم نمایندگی زنجبیل به تجزیه سموم در رگ های لنفاوی یاری نموده و جریان لنفاوی را بهبود می بخشند.

یاری به کاهش قند خون

زنجبیل به کاهش قند خون یاری می نماید که این مورد برای افراد مبتلا به دیابت، آن هایی که در کوشش برای کاهش وزن خود هستند یا هر دو مفید است.

مطالعه ای با حضور افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف تنها دو گرم پودر زنجبیل در روز به کاهش سطوح قند خون به میزان 12 درصد یاری نموده و HbA1c (نشان دهنده سطح قند خون بلند مدت) را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است. طی یک بازه زمانی 12 هفته ای، این به کاهش 10 درصدی سطوح قند خون منجر شد.

آبلیمو نیز نشان داده است که به افراد مبتلا به دیابت در کنترل علائم خود، به ویژه زمانی که با وعده های غذایی مصرف گردد، یاری می نماید. پژوهشگران دانشگاه پاریس ساکلی دریافتند که آبلیمو فعالیت دستگاه گوارش بدن را کند نموده و از این رو، تبدیل کربوهیدرات ها به قند با تاخیر صورت می گیرد.

مطالعه پژوهشگران دانشگاه پاریس ساکلی نشان داد که آبلیمو می تواند به کنترل جهش قند خون که اغلب پس از یک وعده غذایی عظیم رخ می دهد، یاری می نماید.

طرز تهیه نوشیدنی زنجبیل لیمو

آماده کردن نوشیدنی زنجبیل لیمو کار دشواری نیست. شما می توانید از یک دستگاه آبمیوه گیری یا مخلوط کن سرعت بالا برای تهیه این نوشیدنی بهره ببرید.

مواد لازم:

یک چهارم فنجان زنجبیل خام با پوست

دو عدد لیمو ترش بدون پوست

روش تهیه:

آب زنجبیل و لیمو را با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری گرفته یا آن ها را در یک دستگاه مخلوط کن ترکیب نموده و سپس از یک صافی عبور دهید. این نوشیدنی را بلافاصله مصرف کنید.

نوشیدنی زنجبیل لیمو سیب

اگر عطر و طعم نوشیدنی زنجبیل لیمو برای شما جذاب نیست می توانید مقداری سیب به این ترکیب اضافه کنید.

مواد لازم:

یک چهارم فنجان زنجبیل خام با پوست

یک عدد لیمو بدون پوست

دو عدد سیب

روش تهیه:

آب مواد تشکیل دهنده را با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری گرفته یا آن ها را در یک دستگاه مخلوط کن ترکیب نموده و سپس از یک صافی عبور دهید. این نوشیدنی را بلافاصله مصرف کنید.

نوشیدنی زنجبیل لیمو سیب هویج

این نوشیدنی گزینه ای فوق العاده برای تقویت سوخت و ساز بدن هنگام صبح است.

مواد لازم:

یک چهارم فنجان زنجبیل خام با پوست

یک عدد لیمو بدون پوست

یک عدد سیب

سه هویج متوسط بدون پوست

روش تهیه:

آب مواد تشکیل دهنده را با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری گرفته یا آن ها را در یک دستگاه مخلوط کن ترکیب نموده و سپس از یک صافی عبور دهید. این نوشیدنی را بلافاصله مصرف کنید.

نوشیدنی زنجبیل لیمو کرفس

آب کرفس به تنهایی نیز یک نوشیدنی خوب برای مصرف هنگام صبح است، اما با افزودن زنجبیل و لیمو می توانید فواید آن را هرچه بیشتر افزایش دهید.

مواد لازم:

یک چهارم فنجان زنجبیل خام با پوست

یک عدد لیمو بدون پوست

10 شاخه کرفس

روش تهیه:

آب مواد تشکیل دهنده را با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری گرفته یا آن ها را در یک دستگاه مخلوط کن ترکیب نموده و سپس از یک صافی عبور دهید. این نوشیدنی را بلافاصله مصرف کنید.

نوشیدنی زنجبیل لیمو زردچوبه

این ترکیب ضد التهاب می تواند به واقع شرایط بخش های مختلف بدن را بهبود ببخشد. شما می توانید اندکی شیرین نماینده طبیعی مانند عسل را در صورت تمایل به این نوشیدنی اضافه کنید.

مواد لازم:

یک چهارم فنجان زنجبیل خام با پوست

یک عدد لیمو بدون پوست

یک چهارم فنجان زردچوبه خام با پوست

روش تهیه:

آب مواد تشکیل دهنده را با استفاده از یک دستگاه آبمیوه گیری گرفته یا آن ها را در یک دستگاه مخلوط کن ترکیب نموده و سپس از یک صافی عبور دهید. این نوشیدنی را بلافاصله مصرف کنید.

بهترین زمان برای مصرف نوشیدنی زنجبیل لیمو

در شرایطی که مصرف نوشیدنی زنجبیل لیمو در هر زمان از روز ضرری ندارد، به طور معمول مصرف آن با معده خالی عملکرد بهتری را ارائه خواهد نمود. زمانی که این نوشیدنی با معده خالی هنگام صبح مصرف گردد، شیره های گوارشی به کار افتاده و صبحانه و دیگر وعده های غذایی در طول روز بهتر جذب بدن می شوند.

اگر نمی توانید این نوشیدنی را هنگام صبح مصرف کنید، همچنان می توانید از فواید مصرف آن در ادامه روز بهره مند شوید. فقط به خاطر داشته باشید که این نوشیدنی را با معده نسبتا خالی مصرف کنید. آبمیوه ها و آب سبزیجات به طور معمول زمانی که معده در حال گوارش غذا های دیگر نیست، بهتر جذب شده و بهترین عملکرد را ارائه می نمایند.

به عنوان مثال، اگر حدود ساعت 12 یا یک بعد از ظهر ناهار می خورید، نوشیدنی زنجبیل لیمو را حداقل با دو تا سه ساعت فاصله یعنی ساعت سه تا چهار بعد از ظهر مصرف کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 162

به "10 فایده نوشیدن صبحگاهی زنجبیل لیمو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فایده نوشیدن صبحگاهی زنجبیل لیمو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید