دشمنان روده را بشناسید

به گزارش دنیای ویدئو، انتخاب/نشستن طولانی مدت به شدت برای گوارش بد است و درنتیجه روی سلامت روده نیز تأثیر منفی دارد. دیر زمانی است که می دانیم فعالیت های جسمانی مانند دویدن و شنا کردن می توانند به حرکات روده یاری نمایند که نظم گوارشی را در پی دارد.

دشمنان روده را بشناسید

نشستن طولانی مدت به شدت برای گوارش بد است و درنتیجه روی سلامت روده نیز تأثیر منفی دارد. دیر زمانی است که می دانیم فعالیت های جسمانی مانند دویدن و شنا کردن می توانند به حرکات روده یاری نمایند که نظم گوارشی را در پی دارد. سلامت روده نقش مهمی در حفظ سلامت و تندرستی کلی انسان ایفا می نماید. در حقیقت، دانشمندان در حال حاضر گمان می نمایند سلامت روده می تواند در طیف گسترده ای از بیماری ها، از آکنه تا افسردگی و اختلالات توجه، نقش داشته باشد.سلامت روده به دلایل بسیاری مهم است، اما یکی از عوامل اصلی که بر اهمیت آن می افزاید، توانایی جذب مواد مغذی به طور مؤثر از خوراکی های مصرفی است. درنتیجه، اگر از جمعیت باکتری های خوب و ارزشمند روده محافظت نکنید، این که تا چه اندازه خوب و سالم غذا بخورید شاید چندان اهمیت نداشته باشد. در ادامه با بعضی عادات که می توانند به ضرر سلامت روده تمام شوند، بیشتر آشنا می شویم.

استرس بیش از اندازه

آثار جسمانی استرس بسیار روشن هستند: هنگامی که دچار استرس هستیم، بدن هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را ترشح می نماید، که ما را در شرایط جنگ یا گریز قرار می دهد. در این شرایط جریان خون به سمت اندام های گوارشی کاهش می یابد که می تواند مشکل عظیمی برای سلامت روده باشد.هورمون های استرس ما را از حالت استراحت و گوارش خارج نموده و واکنش جنگ یا گریز را فعال می سازند. در این شرایط بدن انرژی را از سمت عملنمودهای غیر ضروری (به عنوان مثال گوارش غذا) به سمت قلب و عضلات منتقل می نماید تا امکان ارائه واکنشی سریع فراهم گردد. اما این به معنای توقف موقتی ترشحات گوارشی و تحرک روده است.

نشستن طولانی مدت

نشستن طولانی مدت به شدت برای گوارش بد است و درنتیجه روی سلامت روده نیز تأثیر منفی دارد. دیرزمانی است که می دانیم فعالیت های جسمانی مانند دویدن و شنا کردن می توانند به حرکات روده یاری نمایند که نظم گوارشی را در پی دارد. بدون تردید، یک سبک زندگی کم تحرک می تواند سرعت هر چیزی را کاهش دهد.

نوشیدن بیش از اندازه قهوه

همان گونه که عصبی بودن و احساس استرس محرک ترشح هورمون های استرس است، و غفلت بدن از گوارش را به همراه دارد، کافئین بیش ازاندازه نیز عامل محرک دیگری است که ترشح این هورمون ها را به همراه دارد.

استفاده غیرضروری از آنتی بیوتیک ها

استفاده از آنتی بیوتیک ها به مسئله ای عظیم در دنیای امروز تبدیل شده است. پزشکان بیش از هر زمان دیگری نگران تعداد باکتری هایی هستند که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند.یک دلیل دیگر برای پرهیز از استفاده غیرضروری از آنتی بیوتیک ها این است که می توانند موجب مرگ باکتری های خوب در روده شوند.افزون بر این، حفظ جمیعت باکتری های خوب به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری می نماید و ممکن است حتی به پیشگیری از ابتلا به حساسیت های غذایی یاری کند.

مصرف ناکافی مواد غذایی قلیایی ساز

مواد غذایی قلیایی ساز به پیشگیری از بازگشت اسید معده و دیگر مسائل گوارشی یاری می نمایند و اساساً یک مزیت برای سلامت کلی دستگاه گوارش محسوب می شوند. بر همین اساس، محصولاتی مانند سبزیجات برگ دار تیره، سبزیجات ریشه ای مانند شلغم و چغندر و سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

غذا خوردن سریع

خیلی ساده به نظر می رسد، اما بسیاری از ما این نکته را فراموش می کنیم که هر چه غذا را بهتر بجویم، گوارش آن آسان تر خواهد بود و گاز و نفخ کمتری در دستگاه گوارش شکل می گیرد.

غذا خوردن بیش از اندازه و بی وقت

پیش ازاین اشاره شد که ورود به حالت استراحت و گوارش در طول روز برای انسان اهمیت دارد. اما به نظر می رسد در دنیای مدرن امروز ما به غذا خوردن در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته تمایل داریم. این شرایطی نیست که انسان برای آن تکامل یافته باشد.

پژوهش های بیشتری به تاثیرات مثبت روزه دریافت، اغلب به روزه داری متناوب ارجاع می گردد، اشاره دارند. این که بین وعده های غذایی خود به دستگاه گوارش استراحت دهید، بدون تردید چیزی است که تشکر دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت.

مصرف ناکافی فیبر

فیبر برای سلامت دستگاه گوارش انسان اهمیت ویژه ای دارد. فیبر نامحلول با عبور از دستگاه گوارش به پاک سازی هر آنچه در آن گیر نموده است، یاری می نماید.

مصرف بیش از اندازه قند

قند مسئله ای عظیم برای روده است. به نظر می رسد که مصرف قند پیوند نزدیکی با شکل گیری التهاب دارد، و التهاب مزمن نه تنها برای روده که می تواند برای کل بدن انسان فاجعه آمیز باشد.

همچنین، قند گروه هایی از باکتری در روده را تغذیه می نماید که ممکن است این قسمت را در اختیار خود گرفته و از تنوع سالم در جمعیت باکتریایی روده جلوگیری نمایند.

مصرف گلوتن

گلوتن یک مشکل عمده برای افرادی که به حساسیت های غذایی مبتلا هستند، محسوب می گردد، اما حتی اگر به بیماری سلیاک مبتلا نباشید نیز حذف یا محدود کردن آن از رژیم غذایی می تواند ایده خوبی باشد.به گفته دکتر دیوید پرموتر، بدن هر فردی با یک واکنش التهابی خفیف به گلوتن پاسخ می دهد، که نه تنها برای سلامت روده خطرناک است، بلکه بسیاری دیگر از جنبه های تندرستی را می تواند تحت تأثیر قرار دهد. در شرایطی که گلوتن برای همه مشکل آفرین نیست، زمانی که در کوشش برای بهبودی و درمان روده خود هستید، بهتر است آن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

منبع: همگردی
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 463

به "دشمنان روده را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشمنان روده را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید