راه های مقابله با وسواس فکری

به گزارش دنیای ویدئو، تهران (پانا) - وسواس فکری، افکاری هستند که در ذهن گیر می نمایند و باعث پریشانی فرد می شوند زیرا ماهیت فکر ناراحت نماینده است، همچنین به طور مکرر دوباره بروز می نمایند که منجر به تشدید نگرانی می شوند. وسواس فکری خشن یا آزار دهنده است و با ماهیت جنسی از جمله خیالات است. وسواس فکری اغلب در خصوص رفتارهایی است که آنها را غیرقابل قبول و نفرت انگیز می دانید. این افکار فقط فکر هستند. به نظر می رسد منشا واقعی و معنایی در زندگی فرد ندارند، اما باعث اضطراب می شوند درواقع یعنی پیغام های هشداردهنده یا پرچم های قرمز نیستند بلکه فقط فکر هستند.

راه های مقابله با وسواس فکری

به گزارش آخرین خبر، آنچه به این نوع افکار قدرت می دهد این است افرادی که آنها را تجربه می نمایند از اهمیت این نوع افکار نگران می شوند. بعضی از افراد این نوع افکار را از دیگران مخفی نگه می دارند زیرا باعث شرمندگی شان می گردد. تا زمانی که تشخیص دهید فقط فکر هستند و عملی نمی شوند مضر نیستند.

چه شرایطی شامل وسواس فکری است؟

هرفردی می تواند وسواس فکری را تجربه کند. بیش از 6 میلیون نفر در ایالات متحده با آن دست و پنجه نرم می نمایند. با این وجود تعداد زیادی این معضل را به پزشک یا درمانگر خود اطلاع نمی دهند. وسواس فکری همواره نتیجه یک بیماری زمینه ای نیست، همچنین به احتمال زیاد زنگ خطر احتیاج به درمان را نیز برای شما به صدا در نمی آورد. با این حال، برای بعضی از افراد وسواس فکری نشانه ای از وجود یک مشکل پیرامون بهداشت روان است.

اختلال وسواس فکری عملی

وسواس فکری عملی زمانی رخ می دهد که غیرقابل کنترل شوند. این نوع افکار باعث تکرار رفتارها (اجبارها) می گردد به این امید که بتوانید با انتها بخشیدن به آنها از بروزشان در آینده جلوگیری کنید. نمونه هایی از این نوع افکار شامل نگرانی در خصوص قفل شدن درها و خاموش شدن اجاق یا ترس از حضور باکتری در سطح است. یک فرد مبتلا به وسواس فکری عملی به طور معمول چندین بار در روز قفل ها را چک می نماید یا دست های خود را چندین بار در روز بشوید. در هر دو مورد نتیجه ناسالم کیفیت زندگی آنها را مختل می نماید.

اختلال استرس پس از سانحه

افرادی که با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) زندگی می نمایند اغلب با وسواس فکری درگیر هستند که ممکن است به یک واقعه آسیب زا مرتبط باشد. این افکار بعضی از علائم جسمی اختلال استرس پس از سانحه مانند افزایش ضربان قلب و تعریق را تحریک می نماید. در بعضی موارد این افکار آنقدر شدید هستند که منجر به بازگشت به گذشته و پریشانی شدید روانی می گردد.

اختلالات اشتها

افرادی که دچار اختلال در خوردن شده اند به احتمال زیاد افکار مزاحمی را تجربه می نمایند که برای سلامت روان آنها مضر است. این افکار در نهایت به سلامت جسمی آنها آسیب می رسانند. افراد مبتلا به اختلال خوردن به طور مکرر نگران تاثیر جسمی غذا بر بدن خود هستند که این امر به نوبه خود منجر به پریشانی شدید در خصوص غذا خوردن می گردد، همچنین باعث ایجاد رفتارهای اضافی مانند پاکسازی در کوشش برای جلوگیری از بروز افکار می گردد.

علت وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری به طور تصادفی رخ می دهد و بعضی از افکار در مغز سرگردان هستند، سپس به همان سرعت هم از ذهن خارج می شوند و تاثیر ماندگاری ایجاد نمی نمایند. افکار روزمره از بین می فرایند، اما وسواس فکری ماندگاری بیشتری دارند و اغلب عود می نمایند. در بعضی موارد وسواس فکری نتیجه یک بیماری زمینه ای بهداشت روان مانند OCD یا PTSD است، همچنین می توانند نشانه

مشکل دیگری مانند یکی از موارد زیر باشد:

آسیب مغزی

زوال عقل

بیماری پارکینسون

تغییرات در سلامت روان چیزی نیست که به راحتی مورد توجه قرار گیرد. علائم اولیه بعضی شرایط شامل موارد زیر است:

تغییر در الگوهای فکری

افکار وسواسی

افکار تصویر مزاحم

این افکار شرم آور نیستند، اما دلیلی برای پیگیری تشخیص و درمان هستند.

آیا درمانی برای وسواس فکری وجود دارد؟

بهترین راه برای مدیریت وسواس فکری کاهش حساسیت به فکر و محتوای آن است. این استراتژی ها ممکن است یاری نمایند.

رفتار درمانی شناختی (CBT). این روش راهی برای بحث و مصاحبه در خصوص افکار ناراحت نماینده با یک متخصص بهداشت روان است. روش های تفکر و عکس العمل را یاد خواهید گرفت که به شما در کاهش حساسیت نسبت به این نوع افکار یاری می نماید.. در یک موقعیت کنترل شده درمانگر شما را در معرض عوامل وسواس فکری قرار می دهد تا بتوانید پاسخ های سالمی داشته باشید.

دارو. یک متخصص احتمال می رود برای یاری به تعادل مواد شیمیایی در مغز دارو تجویز کند. این در شرایطی مانند OCD و افسردگی امری معمول است. این داروهای تجویز شده شامل داروهای ضدافسردگی و مهارنماینده های بازجذب سروتونی هستند.

خود مراقبتی. یک گام خوب در جهت درمان وسواس فکری شناختن چیست: فقط افکار است، همچنین یادگیری مدیریت استرس به وسیله مراقبت از خود و توسعه استراتژی های مقابله ای فعال می تواند به کاهش دفعات یا شدت افکار ناخواسته و مزاحم یاری کند.

چگونه وسواس فکری تشخیص داده می شوند؟

نخستین گام برای تشخیص صحبت با یک متخصص است وی علائم و سابقه سلامتی شما را آنالیز می نماید. فرد متخصص ضمن معاینه کامل بدن در بعضی موارد ارزیابی مقدماتی روانشناختی را انجام می دهد. اگر هیچ مسئله جسمی را تشخیص ندهد که بتواند منشا بروز افکار مزاحم گردد به احتمال زیاد شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع می دهد، این افراد آموزش دیده اند تا علائم و نشانه های علل احتمالی افکار مزاحم از جمله OCD و PTSD را تشخیص دهند. به وسیله جلسات فردی شما و درمانگر کوشش خواهید کرد تا افکار را هنگام بروز و نحوه پاسخگویی به آنها را کشف کنید. این فرایند به تشخیص و تصمیم گیری درباره علت احتمالی دیگر بروز آن یاری می نماید.

چشم انداز شما درباره وسواس فکری چیست؟

درمان و پیشگیری از وسواس فکری مدتی طول می کشد، اما تسلیم نشوید. برای شرایطی مانند OCD و PTSD، پایبند بودن به برنامه درمانی می تواند به کاهش علائم، همچنین جلوگیری از افکار ناخواسته یاری کند. اگر در نتیجه یک بیماری مزمن مانند زوال عقل یا بیماری پارکینسون وسواس فکری را تجربه می کنید پایبند بودن به برنامه درمانی به کاهش افکار ناخواسته یاری می نماید.

در انتها

وسواس فکری قدرتمند است زیرا به ذهن شما می چسبد و ماهیت غیرمعمول آن باعث پریشانی و اضطراب می گردد. داشتن وسواس فکری همواره به معنی این نیست که یک مسئله اساسی یا رفتاری دارید. این مدل از افکار مانند بسیاری دیگر از افکار ممکن است در طول روز بیایند و بفرایند، اما فقط فکر هستند. وسواس فکری اگر زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند باید با یک متخصص حوزه بهداشت روان صحبت کنید زیرا درمان دریافت به کاهش حساسیت و داشتن واکنش بهتر نسبت به آنها در صورت بروز یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 429

به "راه های مقابله با وسواس فکری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مقابله با وسواس فکری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید