چرا واژگان زبان های تازه را فراموش می کنیم؟

به گزارش دنیای ویدئو، مطمئنا این اتفاق برایتان افتاده است که دهانتان را باز کرده اید تا جمله را به زبان انگلیسی بگویید اما ناگهان کلمه خاصی از یادتان رفته است. در نتیجه نمی توانید چیزی بگویید و ساکت می نشینید. این قطعا یکی از بدترین اتفاق هایی است که می تواند برای یک گویش ور خارجی زبان انگلیسی (یا هر زبانی) رخ بدهد زیرا در این حالت به افراد احساس نادانی و بیهودگی دست می دهد. نکته جالب ماجرا نیز اینجاست که هرچه بیشتر تلاش کنیم که این اتفاق نیفتد، احتمال رخ دادنش بیشتر می شود! البته راهکارهایی نیز مانند استفاده از جملات کوتاه و تغییر نسبی جمله وجود دارند که در صورت فراموش کردن یک کلمه خاص می توانید از آن ها استفاده کنید. اصلا چرا باید این همه تلاش کنیم تا چیزی را به یاد بیاوریم که قطعا یادمان نخواهد آمد؟! در حالی که می توان به راحتی با استفاده از کلمات دیگری، به جای این که هیچ نگوییم، منظور خود را به شکلی دیگر بیان کنیم. به سادگی کلمات دیگری را جایگزین کنید و اجازه دهید تا مکالمه ادامه پیدا کند. علی رغم تمامی روش ها و تکنیک های موجود، باید اعتراف کنیم که ما هنوز هم در صدد آنیم که چرا این اتفاق می افتد و چه کنیم تا چنین مسئله ای هیچ گاه پیش نیاید!

چرا واژگان زبان های تازه را فراموش می کنیم؟

خب، برویم سر اصل مطلب! برای این که بفهمیم چرا کلمات را فراموش می کنیم و چه کار کنیم تا این اتفاق نیفتد، ابتدا باید مغز و نوع کارکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ببخشید، اما مغز انسان یک پایگاه داده نیست!

شاید از خود پرسیده باشید که چه می شد اگر مغز انسان نیز مانند یک رایانه می توانست اطلاعات مختلف را تحلیل کند؟ آیا عالی نمی شد اگر مغزمان نیز مانند موتور جست و جوی گوگل کار می کرد؟ در آن شرایط ما به ندرت چیزی را فراموش می کردیم، مگر این که در اثر حادثه یا اتفاقی، سلولی خاصی که آن اطلاعات را در خود ذخیره کرده است، از بین می رفت و یا آسیب می دید! می توانستیم با تنها یک بار خواندن کلمه آن را به خاطر بسپاریم و تا ابد در خاطر نگه داریم و همیشه می توانستیم در شرایط لازم آن را بیابیم.

متاسفانه (یا شاید هم خوشبختانه)، مغز انسان به این شکل عمل نمی کند. ما کلمات را مانند یک رایانه حفظ نمی کنیم. بلکه، آن ها را از طریق بافت متنی به خاطر می سپاریم.

میلیون ها سال تکامل موجب شده است که مغز انسان به صورتی بافتی و مفهومی کار کند. شاید این کارآمد ترین روش ممکن نباشد، اما برای اهداف بشر و کمک به بقای وی، بسیار مفید عمل کرده است. اگر مار یکی از اهالی قبیله ای کسی را نیش بزند و وی فوت کند، تصویر مار به همراه مردن آن فرد بخت برگشته که در فکر تان نقش بسته، باعث می شود تا شما در آینده از این حیوان دوری بجویید.

دقیقا همین اتفاق برای دیگر انواع اطلاعات نیز می افتد از چهره های نو و طبیعتی زیبا گرفته تا حتی کلمات انگلیسی نو! هر تکه از اطلاعات در مغز ما به تکه های دیگری متصل شده است و ما آن ها را با اطلاعات مرتبط شان به خاطر می آوریم.

چهره همکار نوتان را تصور کنید. به احتمال زیاد اگر تلاش کنید صورت وی را به خاطر بیاورید، اطلاعات دیگری مانند مدل مو، مدل لباس و صحنه محیط محل کارتان نیز به خاطرتان می آید و به احتمال زیاد اگر با لباس یا مدل موی دیگری وی را در محیطی نو ببینید، ایشان را سریعا نخواهید شناخت.

دقیقا با همین ساز و کار، کلمه های زبان ها نیز با به برخی دیگر متصل شده اند و ارتباط نزدیکی نیز با هم دارند. همین عبارت ارتباط نزدیک با هم را در نظر بگیرید. به محض اینکه این عبارت را به زبان بیاورید، با هم نیز در پیش خواهد آمد زیرا این دو با هم جفت شده اند و مغز شما آن ها را با هم به خاطر می آورد. اما، در صورتی که شما این کلمات را با هم یاد نگرفته باشید، باید مجددا تلاش کنید تا به سختی آن ها را به یاد آورید.

2 دلیل اصلی فراموش کردن واژگان عبارتند از:

آن کلمات را درون یک بافت معنایی به خاطر نسپرده اید!

دقیقا مانند موارد بالا، اگر کلمه ای را درون یک گروه و بافت خاص یاد نگرفته باشید، احتمال اینکه به یاد آوردن آن برایتان سخت باشد، خیلی زیاد است، خصوصا اگر استرس نیز داشته باشید! اگر در حین صحبت کردن نیز باشید که دیگر نور علی نور است!

بیاید بگوییم مثلا شما به تصویر منگنه در کتاب یا گوشی همراه خود نگاه کرده اید و چند باری نیز کلمه مرتبط با آن را تکرار کرده اید. در این صورت شما تقریبا آن کلمه را حفظ کرده اید! خب شاید شما همراه عزیز خبرنگاران بپرسید چرا تقریبا؟ خب، دلیل آن این است که فراموش کردن آن برایتان بسیار راحت خواهد بود. آیا قادر خواهید بود به سرعت آن کلمه را در جمله ای استفاده کنید؟ شاید جواب شما مثبت باشد ولی به احتمال زیاد خیر! زیرا، شما ارتباط معناداری بین کلمه نو و دیگر کلمات انگلیسی که می دانید در موقعیت های واقعی ایجاد نکرده اید! تنها چیزی که در فکر شما نقش بسته، کلمه ای منفرد است که در زمان نیاز فراموشش خواهید کرد و هیچ ربطی به دیگر کلمات و عبارات درون حافظه تان ندارد.

آن کلمات را در بافت معنایی اشتباه به خاطر سپرده اید.

تصور کنید معمولا در کلاس های زبان چه اتفاقی می افتد. مدرس محترم کلمه را به شما معرفی می کند و شما هم آن را در دفتر خود می نویسید. به احتمال قوی، گام بعدی شما این است که کلمه را به زبان مادری خود ترجمه کنید که مطلقا کار اشتباهی است. زیرا، به جای مورد شماره 1 که کلمه هیچ ارتباط معناداری با کلمات دیگر ندارد، در اینجا این کلمه با بافت معنایی اشتباه ارتباط پیدا کرده است که نتیجه، همان شرایط سردرگمی خواهد بود که در ابتدا به آن اشاره کردیم. نه تنها قادر نخواهید به راحتی صحبت کنید، بلکه احساس سردرگمی شما بیشتر خواهد شد زیرا زبان مادری خود را نیز وارد ماجرا کرده اید و وقتی که در پی آن کلمه خاص می شد، معادل آن در زبان مادریتان به یادتان خواهد آمد.

چه کار کنیم تا کلمات را فراموش نکنیم؟!

جواب ساده است! کلمات را در بافت مناسب و با ارتباط با یکدیگر به خاطر بسپارید.

همان مثال منگنه را در نظر بگیریم. وقتی شما این کلمه را در جمله های متنوع و گوناگون استفاده کنید و با این راه آن ها را به خاطر بسپارید، فراموش شدن آن بسیار سخت و آن کلمه ملکه فکر می شود.

بهترین توصیه خبرنگاران به شما این است که خودتان را مجبور به حفظ کردن و بعد از آن، به خاطر آوردن یک کلمه نکنید!

یادتان است ابتدای متن اشاره کردیم که وقتی چیزی یادمان می رود، هرچه بیشتر تلاش می کنیم تا به یادش آوریم، توفیق کمتری داریم؟ خب، گاهی اوقات به دلایل مختلفی این مساله پیش می آید. قطعا پیش آمده که با دوستی در حین صحبت به زبان مادری خودتان بوده اید و هر دو کلمه یا نامی را فراموش کردید! این دست مسائل طبیعی است و گه گاه، چه خوشمان بیاید و چه نه، روی می دهند. پس در این مواقع، خودتان را مجبور نکنید که آن را به خاطر آورید. زیرا به دلایلی که ما در نمی دانیم، هرچه بیشتر تلاش کنید، کمتر توفیق خواهید یافت، گویی نوعی روانشناسی معکوس در کار است.

اما، اگر این مشکل به طور پی در پی و در زبان خارجی که در حال آموختن آن هستید، روی دهد، به احتمال قوی آن واژگان را به شکل درست و طبیعی که در بالا به توضیح آن پرداختیم، نیاموخته اید.

آیا شما نیز با این مشکل روبرو شده اید؟ شما چگونه به این مساله دست و پنجه نرم می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: englishharmony.com

منبع: کجارو
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 757

به "چرا واژگان زبان های تازه را فراموش می کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا واژگان زبان های تازه را فراموش می کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا واژگان زبان های تازه را فراموش می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید